Murata Electronics North America RDE5C2A150J0K1H03B
RDE5C2A150J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A150J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A150J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A150J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A150J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A150J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A150J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A150J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A15, RDE5C2A150J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A150J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A150J0K1H03B
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BASED LED T3 1/4 AMB 28V NONPOL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC P600 datasheet.pdf
IC TEMP MON CTRL 2WIRE 24TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
POT 22K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
INSERT MALE 8POS+1GND SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-215AB datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHMS 25% 0201 datasheet.pdf