Murata Electronics North America RDE5C2A152J0K1H03B
RDE5C2A152J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A152J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A152J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A152J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A152J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A152J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A152J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A152J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A15, RDE5C2A152J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A152J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A152J0K1H03B
RES SMD 18.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
LAMP 24V 0.18A SCREW IN datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 16MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 67MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 310MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 5KA MNTR 240VAC datasheet.pdf