Murata Electronics North America RDE5C2A181J0S1H03A
RDE5C2A181J0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A181J0S1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A181J0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A181J0S1H03A
QUANTITY
RDE5C2A181J0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A181J0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A181J0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A181J0S1H03A
Related LinksRDE5C2A18, RDE5C2A181J0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A181J0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A181J0S1H03A
RES SMD 62 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 380MA 430 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 7.3UH N30 datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4"X2" WHT/RED datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V 10% X6S 1206 datasheet.pdf