Murata Electronics North America RDE5C2A182J1M1H03A
RDE5C2A182J1M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A182J1M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A182J1M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A182J1M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A182J1M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A182J1M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A182J1M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A182J1M1H03A
Related LinksRDE5C2A18, RDE5C2A182J1M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A182J1M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A182J1M1H03A
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS14A/ AE14G / APR14A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT TOOL FOR LP3500 INTL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 1MP 28-CSP2 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf