Murata Electronics North America RDE5C2A391J0M1H03A
RDE5C2A391J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A391J0M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A391J0M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A391J0M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A391J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A391J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A391J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A391J0M1H03A
Related LinksRDE5C2A39, RDE5C2A391J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A391J0M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A391J0M1H03A
PTC .75A RESETTABLE 1812L SMD TR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 84FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf