Murata Electronics North America RDE5C2A391J0S1H03A
RDE5C2A391J0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A391J0S1H03A
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A391J0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A391J0S1H03A
QUANTITY
RDE5C2A391J0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A391J0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A391J0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A391J0S1H03A
Related LinksRDE5C2A39, RDE5C2A391J0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A391J0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A391J0S1H03A
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf