Murata Electronics North America RDE5C2A470J0M1H03A
RDE5C2A470J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A470J0M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A470J0M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A470J0M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A470J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A470J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A470J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A470J0M1H03A
Related LinksRDE5C2A47, RDE5C2A470J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A470J0M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A470J0M1H03A
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS STR datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 4-4 WHITE 14' datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 260A POWRBLOK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf