Murata Electronics North America RDE5C2A561J0S1H03A
RDE5C2A561J0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A561J0S1H03A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A561J0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A561J0S1H03A
QUANTITY
RDE5C2A561J0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A561J0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A561J0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A561J0S1H03A
Related LinksRDE5C2A56, RDE5C2A561J0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A561J0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A561J0S1H03A
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS 0.8MM SMD datasheet.pdf