Murata Electronics North America RDE7U2E221J1M1H03A
RDE7U2E221J1M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE7U2E221J1M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 250V U2J RADIAL
Datasheet Download
RDE7U2E221J1M1H03A.pdf
Availability of RDE7U2E221J1M1H03A
QUANTITY
RDE7U2E221J1M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE7U2E221J1M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE7U2E221J1M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE7U2E221J1M1H03A
Related LinksRDE7U2E22, RDE7U2E221J1M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE7U2E221J1M1H03A Details Description
Related parts for RDE7U2E221J1M1H03A
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 5V OUT SIP VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf