Murata Electronics North America RDEC71E105K0S1H03A
RDEC71E105K0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDEC71E105K0S1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC71E105K0S1H03A.pdf
Availability of RDEC71E105K0S1H03A
QUANTITY
RDEC71E105K0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC71E105K0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDEC71E105K0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleKinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC71E105K0S1H03A
Related LinksRDEC71E10, RDEC71E105K0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC71E105K0S1H03A Details Description
Related parts for RDEC71E105K0S1H03A
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL YEL 2.00 X 1.50" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf