Murata Electronics North America RDEC71E225K1P1H03B
RDEC71E225K1P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC71E225K1P1H03B
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC71E225K1P1H03B.pdf
Availability of RDEC71E225K1P1H03B
QUANTITY
RDEC71E225K1P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC71E225K1P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDEC71E225K1P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC71E225K1P1H03B
Related LinksRDEC71E22, RDEC71E225K1P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC71E225K1P1H03B Details Description
Related parts for RDEC71E225K1P1H03B
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 8.07" datasheet.pdf
CABLE TIE STD POLY GREEN 11.5" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf