Murata Electronics North America RDEC71E226K3P1H03B
RDEC71E226K3P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC71E226K3P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 25V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC71E226K3P1H03B.pdf
Availability of RDEC71E226K3P1H03B
QUANTITY
RDEC71E226K3P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC71E226K3P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDEC71E226K3P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC71E226K3P1H03B
Related LinksRDEC71E22, RDEC71E226K3P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC71E226K3P1H03B Details Description
Related parts for RDEC71E226K3P1H03B
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.1A 75 MOHM TH datasheet.pdf
CONNECTOR FEMALE 15POS SOLDER datasheet.pdf
SHORTING LINK COMB INSUL 2POLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 5HRP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 6.75A 8.5 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf