Murata Electronics North America RDEC71E474K0M1H03A
RDEC71E474K0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDEC71E474K0M1H03A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC71E474K0M1H03A.pdf
Availability of RDEC71E474K0M1H03A
QUANTITY
RDEC71E474K0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC71E474K0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDEC71E474K0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC71E474K0M1H03A
Related LinksRDEC71E47, RDEC71E474K0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC71E474K0M1H03A Details Description
Related parts for RDEC71E474K0M1H03A
IC 16-BIT BUS TERM ARRAY20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
RJI CAB IP20/M12 4XAWG 22/7OU datasheet.pdf
TAG ELECTRL WARN 5.75"X3" BLK/RD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf