Murata Electronics North America RDEC72A155K3S1H03A
RDEC72A155K3S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDEC72A155K3S1H03A
Brief Description
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC72A155K3S1H03A.pdf
Availability of RDEC72A155K3S1H03A
QUANTITY
RDEC72A155K3S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC72A155K3S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDEC72A155K3S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC72A155K3S1H03A
Related LinksRDEC72A15, RDEC72A155K3S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC72A155K3S1H03A Details Description
Related parts for RDEC72A155K3S1H03A
IC FPGA 74 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS DUAL FET 8-SOIC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
R-SHP 5MM PW PNP 1M ROBOTIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.002UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf