Murata Electronics North America RDEC72A225K3K1C03B
RDEC72A225K3K1C03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC72A225K3K1C03B
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC72A225K3K1C03B.pdf
Availability of RDEC72A225K3K1C03B
QUANTITY
RDEC72A225K3K1C03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC72A225K3K1C03B
Internal Part NumberEIS-RDEC72A225K3K1C03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC72A225K3K1C03B
Related LinksRDEC72A22, RDEC72A225K3K1C03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC72A225K3K1C03B Details Description
Related parts for RDEC72A225K3K1C03B
RES 7.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
BOARD EVAL NB6L72MMNG datasheet.pdf
CONN WTB 1.25MM TERM 28-32AWG datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf