Murata Electronics North America RDEC72A225K3K1H03B
RDEC72A225K3K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC72A225K3K1H03B
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC72A225K3K1H03B.pdf
Availability of RDEC72A225K3K1H03B
QUANTITY
RDEC72A225K3K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC72A225K3K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDEC72A225K3K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC72A225K3K1H03B
Related LinksRDEC72A22, RDEC72A225K3K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC72A225K3K1H03B Details Description
Related parts for RDEC72A225K3K1H03B
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .25A 20-30 A/T datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf