Murata Electronics North America RDEC72A225K3S1H03A
RDEC72A225K3S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDEC72A225K3S1H03A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC72A225K3S1H03A.pdf
Availability of RDEC72A225K3S1H03A
QUANTITY
RDEC72A225K3S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC72A225K3S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDEC72A225K3S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC72A225K3S1H03A
Related LinksRDEC72A22, RDEC72A225K3S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC72A225K3S1H03A Details Description
Related parts for RDEC72A225K3S1H03A
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
OPEN datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
12-Bit, 50kHz, Complete Data Acquisition Systems datasheet.pdf