Murata Electronics North America RDEC72A475MWK1H03B
RDEC72A475MWK1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC72A475MWK1H03B
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC72A475MWK1H03B.pdf
Availability of RDEC72A475MWK1H03B
QUANTITY
RDEC72A475MWK1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC72A475MWK1H03B
Internal Part NumberEIS-RDEC72A475MWK1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC72A475MWK1H03B
Related LinksRDEC72A47, RDEC72A475MWK1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC72A475MWK1H03B Details Description
Related parts for RDEC72A475MWK1H03B
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP PTFE 20PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR 72POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf