Murata Electronics North America RDER71H154K1K1H03B
RDER71H154K1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H154K1K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H154K1K1H03B.pdf
Availability of RDER71H154K1K1H03B
QUANTITY
RDER71H154K1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H154K1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER71H154K1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H154K1K1H03B
Related LinksRDER71H15, RDER71H154K1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H154K1K1H03B Details Description
Related parts for RDER71H154K1K1H03B
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-4 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf