Murata Electronics North America RDER71H225K2K1H03B
RDER71H225K2K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H225K2K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H225K2K1H03B.pdf
Availability of RDER71H225K2K1H03B
QUANTITY
RDER71H225K2K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H225K2K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER71H225K2K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H225K2K1H03B
Related LinksRDER71H22, RDER71H225K2K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H225K2K1H03B Details Description
Related parts for RDER71H225K2K1H03B
TRANSFORMER 1.2MH 1:1:1 PULSE datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR SM8 datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
FOGBIT50 MCLL SC/DPX 2.5TZ 2M datasheet.pdf
RES 7.06 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BOX RCPT HSG 90 POS 100 CL datasheet.pdf
M805 3C 3#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
TV 30C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
5 MHz Single-Supply Operational Amplifiers IC datasheet.pdf