Murata Electronics North America RDER71H335K3K1H03B
RDER71H335K3K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H335K3K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H335K3K1H03B.pdf
Availability of RDER71H335K3K1H03B
QUANTITY
RDER71H335K3K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H335K3K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER71H335K3K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H335K3K1H03B
Related LinksRDER71H33, RDER71H335K3K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H335K3K1H03B Details Description
Related parts for RDER71H335K3K1H03B
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 45V 4A TO-126 datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 173UH 540MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 3.0GHZ 20DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf