Murata Electronics North America RDER72A105K2S1H03A
RDER72A105K2S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDER72A105K2S1H03A
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72A105K2S1H03A.pdf
Availability of RDER72A105K2S1H03A
QUANTITY
RDER72A105K2S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72A105K2S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDER72A105K2S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72A105K2S1H03A
Related LinksRDER72A10, RDER72A105K2S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72A105K2S1H03A Details Description
Related parts for RDER72A105K2S1H03A
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RESISTOR 15M OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf