Murata Electronics North America RDER72A154K2M1H03A
RDER72A154K2M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDER72A154K2M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72A154K2M1H03A.pdf
Availability of RDER72A154K2M1H03A
QUANTITY
RDER72A154K2M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72A154K2M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDER72A154K2M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72A154K2M1H03A
Related LinksRDER72A15, RDER72A154K2M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72A154K2M1H03A Details Description
Related parts for RDER72A154K2M1H03A
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CABLE ACCY 316 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf