Murata Electronics North America RDER72E105MUB1H03B
RDER72E105MUB1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72E105MUB1H03B
Brief Description
CAP CER 1UF 250V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72E105MUB1H03B.pdf
Availability of RDER72E105MUB1H03B
QUANTITY
RDER72E105MUB1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72E105MUB1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72E105MUB1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72E105MUB1H03B
Related LinksRDER72E10, RDER72E105MUB1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72E105MUB1H03B Details Description
Related parts for RDER72E105MUB1H03B
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 87.5W 1.5A M104 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 36 2 1/16-16 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
2200UF 16V 16X16X21 MM 125C 5000 datasheet.pdf