Murata Electronics North America RDER72J683K4K1H03B
RDER72J683K4K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72J683K4K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.068UF 630V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72J683K4K1H03B.pdf
Availability of RDER72J683K4K1H03B
QUANTITY
RDER72J683K4K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72J683K4K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72J683K4K1H03B
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72J683K4K1H03B
Related LinksRDER72J68, RDER72J683K4K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72J683K4K1H03B Details Description
Related parts for RDER72J683K4K1H03B
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ00 6.89" datasheet.pdf
IC USB TRANSCEIVER 16-MLF datasheet.pdf
IC ADC 12 BIT 200KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK SIDE ENTRY 9POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 10PO datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 210MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf