Rohm Semiconductor RDN100N20FU6
RDN100N20FU6 picture photo
Mfg. Part Number
RDN100N20FU6
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 10A TO-220FN
Datasheet Download
RDN100N20FU6.pdf
Availability of RDN100N20FU6
QUANTITY
RDN100N20FU6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RDN100N20FU6
Internal Part NumberEIS-RDN100N20FU6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds543pF @ 10V
Power - Max35W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDN100N20FU6
Related LinksRDN100, RDN100N20FU6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RDN100N20FU6 Details Description
Related parts for RDN100N20FU6
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4218-A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5.08MM 2POS PCB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LPC824 datasheet.pdf
FIRE BARRIER 2" CAST IN MTL datasheet.pdf