E-Switch RDTDR10P1T
RDTDR10P1T picture photo
Mfg. Part Number
RDTDR10P1T
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP
Datasheet Download
RDTDR10P1T.pdf
Availability of RDTDR10P1T
QUANTITY
RDTDR10P1T Order Process
Ship out your order
Specifications of RDTDR10P1T
Internal Part NumberEIS-RDTDR10P1T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesRDT
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating42VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelRaised
Contact Material-
Contact FinishGold
Height Above Board0.295" (7.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesIP67 - Dust Tight, Waterproof
Body Material-
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDTDR10P1T
Related LinksRDTDR, RDTDR10P1T Datasheet, E-Switch Distributor
RDTDR10P1T Details Description
Related parts for RDTDR10P1T
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CLOCK CTRL HUB P4 48SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6A TO-220FM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 8POS TIN datasheet.pdf
ANT DIPOLE WCP 2.5GHZ RG178 IPEX datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 14" 2S CRS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65276 datasheet.pdf
DISPOSABLE COVERALL 1=20 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf