Microchip Technology RE46C143E16F
RE46C143E16F picture photo
Mfg. Part Number
RE46C143E16F
Manufacturer
Product Category
Interface - Sensor and Detector Interfaces
Brief Description
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16DIP
Datasheet Download
RE46C143E16F.pdf
Availability of RE46C143E16F
QUANTITY
RE46C143E16F Order Process
Ship out your order
Specifications of RE46C143E16F
Internal Part NumberEIS-RE46C143E16F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Mold Compound/Die Attach 22/Jan/2014
Additional Fabrication Site 28/Feb/2014
Qualification Report Revision 26/Sep/2014
Qualification Report Revision 24/Nov/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Sensor and Detector Interfaces
Series-
PackagingTube
TypeSmoke Detector
Input TypePhotoelectric
Output TypeVoltage
Interface-
Current - Supply8µA
Operating Temperature-25°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RE46C143E16F
Related LinksRE46C1, RE46C143E16F Datasheet, Microchip Technology Distributor
RE46C143E16F Details Description
Related parts for RE46C143E16F
FIXED IND 390UH 290MA 2.85 OHM datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf