Nichicon RE50E821MDN1PX
RE50E821MDN1PX picture photo
Mfg. Part Number
RE50E821MDN1PX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RE50E821MDN1PX.pdf
Availability of RE50E821MDN1PX
QUANTITY
RE50E821MDN1PX Order Process
Ship out your order
Specifications of RE50E821MDN1PX
Internal Part NumberEIS-RE50E821MDN1PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesE5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.3A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RE50E821MDN1PX
Related LinksRE50E82, RE50E821MDN1PX Datasheet, Nichicon Distributor
RE50E821MDN1PX Details Description
Related parts for RE50E821MDN1PX
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220-2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONNECTOR PLUG 400A datasheet.pdf
IC AMP RF LNA FOR GNSS 6WLCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO213AB datasheet.pdf