Recom Power REC10-1205DRW/H2/A/M
REC10-1205DRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205DRW/H2/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC10-1205DRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC10-1205DRW/H2/A/M
QUANTITY
REC10-1205DRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205DRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-1205DRW/H2/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-15 Watts DC/DC Converters for Medical and Telecom Markets
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205DRW/H2/A/M
Related LinksREC10-1205, REC10-1205DRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205DRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC10-1205DRW/H2/A/M
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC FS48K3 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.5MM datasheet.pdf