Recom Power REC10-1205S/H3/M
REC10-1205S/H3/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205S/H3/M
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 2A 10W
Datasheet Download
REC10-1205S/H3/M.pdf
Availability of REC10-1205S/H3/M
QUANTITY
REC10-1205S/H3/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205S/H3/M
Internal Part NumberEIS-REC10-1205S/H3/M
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 81°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205S/H3/M
Related LinksREC10-12, REC10-1205S/H3/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205S/H3/M Details Description
Related parts for REC10-1205S/H3/M
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR64B/AE64G/AKR64B datasheet.pdf
ELOP5,2 B6100Y 17 datasheet.pdf
STANDOFF KIT THREADED 1=6PCS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FIBER M4 REFLECT R1 BEND RADIUS datasheet.pdf
COVR SNAP DRAGON LOCKING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
SPRG TERM BLK HORIZ 500MM 6CGREE datasheet.pdf