Recom Power REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R.pdf
Availability of REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R
QUANTITY
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-15 Watts DC/DC Converters for Medical and Telecom Markets
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R
Related LinksREC10-1205SRW, REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R Details Description
Related parts for REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD-R
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/X datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT-23-5 datasheet.pdf
PNL MNT 110V BLUE 8MM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf