Recom Power REC10-1205SRW/H2/A/M
REC10-1205SRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205SRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC10-1205SRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC10-1205SRW/H2/A/M
QUANTITY
REC10-1205SRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205SRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-1205SRW/H2/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205SRW/H2/A/M
Related LinksREC10-1205, REC10-1205SRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205SRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC10-1205SRW/H2/A/M
FITTING INS VERT 45DEG LGY 4X4" datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE DISC 8" A MED datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/10/90 3.2SN BK datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
TERM RING FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
820UF 420V 40X60MM 85C 5000H datasheet.pdf