Recom Power REC10-1205SRW/H3/A/M/X2
REC10-1205SRW/H3/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205SRW/H3/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet Download
REC10-1205SRW/H3/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-1205SRW/H3/A/M/X2
QUANTITY
REC10-1205SRW/H3/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205SRW/H3/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-1205SRW/H3/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205SRW/H3/A/M/X2
Related LinksREC10-1205S, REC10-1205SRW/H3/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205SRW/H3/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-1205SRW/H3/A/M/X2
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPRVSR 5K PULLUP 4.85V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CABLE GLAND M32 PLASTIC IP68 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG PWM 2PHASE BUCK 40TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO F TYPE JACK datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A TIN datasheet.pdf