Recom Power REC10-1215SRW/H3/A/M/X2
REC10-1215SRW/H3/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1215SRW/H3/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 10W
Datasheet Download
REC10-1215SRW/H3/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-1215SRW/H3/A/M/X2
QUANTITY
REC10-1215SRW/H3/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1215SRW/H3/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-1215SRW/H3/A/M/X2
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1215SRW/H3/A/M/X2
Related LinksREC10-1215S, REC10-1215SRW/H3/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1215SRW/H3/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-1215SRW/H3/A/M/X2
IDC CABLE- AKP44A/ AE50M / X datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 56POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TQFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 830MA 230 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 420MA 937 MOHM datasheet.pdf
762 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf