Recom Power REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2
REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet Download
REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2
Related LinksREC10-2405SR, REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-2405SRWZ/H2/A/M/X2
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OCTAL FRAMER T1/E1/J1 256BGA datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf