Recom Power REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R
REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R
Brief Description
CONV DC/DC 10W 24VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R.pdf
Availability of REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R
QUANTITY
REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-15 Watts DC/DC Converters for Medical and Telecom Markets
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R
Related LinksREC10-2412SRW, REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R Details Description
Related parts for REC10-2412SRWZ/H2/A/M/SMD-R
IC REG LDO 2.8V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 160A SOT-227B datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3.2A SOT23-3 datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINT HORIZON datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 12V 55W datasheet.pdf