Recom Power REC10-2415DZ/H2/M
REC10-2415DZ/H2/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2415DZ/H2/M
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 333MA 10W
Datasheet Download
REC10-2415DZ/H2/M.pdf
Availability of REC10-2415DZ/H2/M
QUANTITY
REC10-2415DZ/H2/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2415DZ/H2/M
Internal Part NumberEIS-REC10-2415DZ/H2/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2415DZ/H2/M
Related LinksREC10-24, REC10-2415DZ/H2/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2415DZ/H2/M Details Description
Related parts for REC10-2415DZ/H2/M
BOX PLASTIC GRAY 4.33"L X 2.95"W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 11.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12V 1500RESOLUTN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf