Recom Power REC10-2415SRWZ/H3/A/M
REC10-2415SRWZ/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2415SRWZ/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 24VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC10-2415SRWZ/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-2415SRWZ/H3/A/M
QUANTITY
REC10-2415SRWZ/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2415SRWZ/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-2415SRWZ/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2415SRWZ/H3/A/M
Related LinksREC10-2415, REC10-2415SRWZ/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2415SRWZ/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-2415SRWZ/H3/A/M
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 6SIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
KEYBOARD TYPE 4 datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 48/36POS R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4DIP datasheet.pdf