Recom Power REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD
REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 10W 48VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-4805SR, REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-4805SRW/H2/A/M/SMD
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf