Recom Power REC10-4812SRW/H2/A/M/X2
REC10-4812SRW/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4812SRW/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Datasheet Download
REC10-4812SRW/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-4812SRW/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC10-4812SRW/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4812SRW/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-4812SRW/H2/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4812SRW/H2/A/M/X2
Related LinksREC10-4812S, REC10-4812SRW/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4812SRW/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-4812SRW/H2/A/M/X2
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
FLACHSTECKER9,5X1,2 datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPLICE CLIP & PADS,BLACK,3.4MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.82 OHM 5% 25W datasheet.pdf