Recom Power REC10-4812SRW/H3/A/M/X2
REC10-4812SRW/H3/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4812SRW/H3/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Datasheet Download
REC10-4812SRW/H3/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-4812SRW/H3/A/M/X2
QUANTITY
REC10-4812SRW/H3/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4812SRW/H3/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-4812SRW/H3/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4812SRW/H3/A/M/X2
Related LinksREC10-4812S, REC10-4812SRW/H3/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4812SRW/H3/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-4812SRW/H3/A/M/X2
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 2"X 60YD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf