Recom Power REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD
REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 10W 48VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-4812SR, REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 210MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 305MA 890 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
COUPLER 6 DB 2-18GHZ datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf