Recom Power REC10-4815SRWZ/H3/A/M
REC10-4815SRWZ/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4815SRWZ/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 48VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC10-4815SRWZ/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-4815SRWZ/H3/A/M
QUANTITY
REC10-4815SRWZ/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4815SRWZ/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-4815SRWZ/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4815SRWZ/H3/A/M
Related LinksREC10-4815, REC10-4815SRWZ/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4815SRWZ/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-4815SRWZ/H3/A/M
BEAD MULTI-TURN AXIAL 835 OHMS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC HOT SWAP PWR MGR 14-TSSOP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 14-16AWG datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 44PS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROTARY SPDT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf