Recom Power REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2
REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Datasheet Download
REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max7W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2
Related LinksREC10-483.3S, REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-483.3SRW/H2/A/M/X2
JUMPER-H1502TR/A3049V/H1502TR 5" datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 8CH SERIAL 52-LQFP datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf