Recom Power REC15-4805D/H2
REC15-4805D/H2 picture photo
Mfg. Part Number
REC15-4805D/H2
Brief Description
CONV DC/DC 15W 48VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC15-4805D/H2.pdf
Availability of REC15-4805D/H2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REC15-4805D/H2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC15-4805D/H2
Internal Part NumberEIS-REC15-4805D/H2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC15
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A, 1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max15W