Recom Power REC15-4815DZ/H3/M
REC15-4815DZ/H3/M picture photo
Mfg. Part Number
REC15-4815DZ/H3/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 500MA 15W
Datasheet Download
REC15-4815DZ/H3/M.pdf
Availability of REC15-4815DZ/H3/M
QUANTITY
REC15-4815DZ/H3/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC15-4815DZ/H3/M
Internal Part NumberEIS-REC15-4815DZ/H3/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC15/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC15-4815DZ/H3/M
Related LinksREC15-48, REC15-4815DZ/H3/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC15-4815DZ/H3/M Details Description
Related parts for REC15-4815DZ/H3/M
IDC CABLE- AKC60B/AE60M/AKC60B datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 10POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 18POS datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf