Recom Power REC15-4815DZ/H3/M
REC15-4815DZ/H3/M picture photo
Mfg. Part Number
REC15-4815DZ/H3/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 500MA 15W
Datasheet Download
REC15-4815DZ/H3/M.pdf
Availability of REC15-4815DZ/H3/M
QUANTITY
REC15-4815DZ/H3/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC15-4815DZ/H3/M
Internal Part NumberEIS-REC15-4815DZ/H3/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC15/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC15-4815DZ/H3/M
Related LinksREC15-48, REC15-4815DZ/H3/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC15-4815DZ/H3/M Details Description
Related parts for REC15-4815DZ/H3/M
RES SMD 52.3 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 2000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf