Recom Power REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC3-053.3SRW/, REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-053.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
TERM BLOCK HDR 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
26-24 INSUL NEST DIE datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf