Recom Power REC3-053.3SRW/H4/A/X2
REC3-053.3SRW/H4/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-053.3SRW/H4/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-053.3SRW/H4/A/X2.pdf
Availability of REC3-053.3SRW/H4/A/X2
QUANTITY
REC3-053.3SRW/H4/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-053.3SRW/H4/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-053.3SRW/H4/A/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-053.3SRW/H4/A/X2
Related LinksREC3-053.3, REC3-053.3SRW/H4/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-053.3SRW/H4/A/X2 Details Description
Related parts for REC3-053.3SRW/H4/A/X2
IC 12BIT 4CHAN PARALL A/D 28SSOP datasheet.pdf
ACOUSTIC DAMPER 1500 OHMS datasheet.pdf
HEADER 26POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf